Instagram

16.05.2024

Маленькі українські містечка нашої єврейської історії

Всі ж бачили новий український фільм про Олексу Довбуша?

В кількох епізодах він зустрічається зі світочем єврейського містицизму, засновником хасидизму Ісроелем Баал Шем Товом ("Власником Доброго Імені"), коли той жив на Закарпатті та в Карпатах (і я купався у його микві за містечком).

Насправді, наша єврейська традиція усних переказів (мідраш) передає їх більш широкий та відкритий діалог, йдеться також і про те, що опришки завжди охороняли і захищали БЕШТа, бо він, насправді, був не від світу цього, цадік - і думки його були далеко, чим і вражав оточуючих.

Кілька слів про хасидизм, який він заснував, і який захопив, наче полум'я, Україну, Польщу, та інші, віддалені країни. На відміну від ортодоксальних вчених рабинів (з Вільно, та й півночі загалом) хасидизм практикував просту віру, прості стосунки між людьми та небом, доброту, щирість у повсякденному житті, та доступність світу високих матерій простим людям.

В своїй книзі #КаваБрейкзЙогоВеличністю (так мені ніхто і не допоміг перевести її на українську мову) я неодноразово розповідав про святих, які жили, практично, навколо моєї рідної Вінниці.